Päť najväčších lodných nešťastí, ktoré si vyžiadali stovky obetí
Lodná doprava sa považuje za jednu z najbezpečnejších. Avšak aj v jej histórii sa udialo niekoľko tragických nehôd, ktoré mali za následok aj straty na ľudských životoch. Pri tejto téme vás pravdepodobne napadne najmä legendárny Titanic, my sme sa však pozreli na iné prípady.

 

Wilhelm Gustloff

 

Písal sa 30. január 1945. Nemecká loď MV Wilhelm Gustloff mala dopraviť z poľskej Gdyne do Nemecka približne 3000 pasažierov. Keďže sa však v tej dobe snažilo do Nemecka dostať obrovské množstvo ľudí, pasažierov sa malo nachádzať na lodi až 11 000. Príčinou bola evakuácia nacistických úradníkov, nemeckých občanov a vojenského personálu, ktorí boli v obkľúčení zo strany Červenej armády najmä vo východných oblastiach Pruska. Desať hodín po vyplávaní sa MV Wilhelm Gustloff potopil v Baltickom mori po zasiahnutí tromi torpédami do pravoboku. Zachránilo sa len 1700 ľudí. Keďže počas trištvrte hodiny zahynulo 9400 pasažierov, ide o najväčšiu námornú tragédiu v histórii.

 

Dona Paz

 

20. decembra 1987 došlo ku kolízii filipínskeho trajektu s menším tankerom Vector. Aj v tomto prípade išlo o masívne prekročenie povolenej kapacity. Loď totiž mala podľa predpisov pojať len 1500 ľudí, no ich počet bol trojnásobný. Nakoniec sa z tohto veľkého počtu zachránilo len 24 cestujúcich, 4376 zahynulo. Za touto tragickou štatistikou je vyliatie a vznietenie prepravovaného benzínu z tankeru. Oheň sa rýchlo šíril cez lode až na vodu. Pasažieri sa snažili vyskočiť cez palubu. Ak ich neusmrtil oheň, osudnou sa im stala ľadová voda. Vina bola dokázaná vlastníkovi tankeru, ktorý nemal naň vhodný personál a potrebné dokumenty.

 

Lusitania

 

Na začiatku 20. storočia išlo o jednu z najluxusnejších a najrýchlejších lodí, ktorá sa pravidelne plavila na trase medzi Liverpoolom, New Yorkom a Queenstownom. Jej životná púť, podobne ako 1198 jej cestujúcich skončila 7. mája 1945 po zasiahnutí nemeckým torpédom. Nešťastie prežilo 761 z nich. Práve toto potopenie a tragická štatistika boli jednými dôvodov, prečo vstúpila Amerika do prvej svetovej vojny. Nešťastie sa stalo jedným zo symbolov celosvetových protivojnových kampaní.

 

Lancastria

 

17. júna 1940 sa vo francúzskom prístave Saint-Nazaire potopila britská zaoceánska loď Lancastria Oficiálne sa udáva počet mŕtvych 4000, no keďže malo na nej odcestovať množstvo ľudí na čierno, tento počet sa odhaduje na takmer dvojnásobok. Doteraz je toto nešťastie považované za najväčšie a s najväčšou stratou na životoch medzi britskými loďami.

 

Goya

 

Potopenie tejto nemeckej transportnej lode je považované za druhú najväčšiu tragédiu v tomto druhu dopravy. 16. apríla 1945 bola totiž Goya potopená v Baltskom mori počas zúriacej druhej svetovej vojny podmorských sovietskym torpédom. Loď sa do tohto roku využívala na zásobovanie nemeckých ponoriek. Pri postupných porážkach Nemecka na nej prevážali civilných utečencov a vojakov z východného Pruska. Na jej palube sa pri nešťastí nachádzalo 6100 zdokumentovaných pasažierov a ďalšie stovky cestovali na čierno. Zachránilo sa len 163 z nich. Väčšinou posádku tvorili ženy a deti. Veľa z nich zahynulo priamo na lodi, iným sa stala osudnou ľadová voda a podchladenie.

 

 

00:00

KOMENTÁRE (0)