Boxerské filmy, ktoré prepísali históriu kinematografie

Box je starý ako ľudstvo samo. Preto sa nemôžeme čudovať, že je častým námetom aj pre filmových režisérov. Mnoho kinematografických kúskov s touto tématikou dosiahlo nevídané úspechy v kinách či televízii. My sme pre vás vybrali päticu z nich, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

 

Zúriaci býk

 

Martin Scorsese a box? Skvelá predstava! Zúriaci býk od tohto skvelého režiséra patrí aj po tridsiatich rokoch k najviac sledovaným filmom online (keďže asi málokto má doma dnes videoprehrávač..). Odborníci sa zhodujú, že ide o majstrovské dielo natočené podľa autobiografie boxera Jakea La Motty, ktorý ničil svojich súperov v 40. a 50. rokoch. Skvelý výkon podal v hlavnej úlohe aj Robert De Niro, za čo sa dočkal aj Oscara. Bohužiaľ, samotný film sa ho nedočkal, ďalšiu sošku získal len strih Thelma Schoonmakera. V tom čase to bolo veľkým prekvapením, keďže umelecké či technické stránky filmu ho predurčovali na oveľa viac. Najväčším ohodnotením je však viac ako tridsaťročná nesmierna popularita medzi divákmi.

 

Rocky

 

Možno viacerých z vás prekvapilo, že sme ako prvý film nespomenuli tento najvplyvnejší snímok z boxerského sveta. Rocky totiž určite nedosahuje umeleckú úroveň Zúriaceho býka, no treba dodať, že ho pozná a videlo neporovnateľne viac divákov, a to aj mimo fanúšikov tohto športu. Na rozdiel od väčšiny boxerských filmov nejde o biopic reálneho boxera. Nemôžeme však ani povedať, že ide o úplnú rozprávku. Tvorcovia sa totiž nechali inšpirovať boxerským súbojom z roku 1975. kedy si to rozdal velikán Muhammad Ali a jeho prekvapujúco tvrdo vzdorujúci súper Chuck Wepner. Scenár filmu napísal samotný predstaviteľ Wepnera Silvester Stallone. A čo Oscary? O jeden viac ako vyššie spomenutý snímok – za najlepšiu réžiu, strih (John G. Avidsen) a najlepší film.

 

Million Dollar Baby
 


Skvelá dráma Million Dollar Baby Clinta Eastwooda z roku 2004 rozpráva o čašníčke Maggie (Hillary Swank), ktorá si plní sen stať sa americkou boxerkou. K tomu jej dopomôže aj počiatočná nevôľa bývalého trénera Frankieho Dunna (Eastwood) či povzbudzovanie jeho priateľa a bývalého boxera Eddieho Duprisa (Morgan Freeman). Maggie to napokon dotiahne až do súboja o titul s hviezdnou nemeckou bojovníčkou, ktorá sa neštíti použiť aj tie najšpinavšie triky. Aj tento dnes už legendárny kúsok sa mohol nakoniec tešiť z Oscara na najlepší film, réžiu či sošky pre Hilary Swank (najlepšia hlavná herečka) či Morgana Freemana (najlepšia vedľajšia rola).

 

Ali

 


Jeden z najlepších životopisných filmov zo sveta športu natočil ešte v roku 2001 Michael Mann. Ali rieši boxerskú kariéru a vlastne aj samotný život Muhammada Aliho, najslávnejšieho boxera všetkých dôb. Česť stvárniť ho sa dostala Willovi Smithovi. Film sa začína v roku 1964, kedy sa boxer stal prvýkrát majstrom sveta po boji so Sonnym Listonom. Diváci sa môžu tešiť aj na osobné životné či politické stránky Aliho života. Výnimočnosť filmu spočíva aj v kameramanských výkonoch Emmanuela Lubezkiho, ktorý patrí vo svojom „fachu“ k úplnej svetovej špičke.

KOMENTÁRE (0)