Strach z koní či spánku? Zaujímavé fóbie, o ktorých ste doposiaľ netušili

Ľudia sú divné tvory a ešte aj k tomu maximálne individuálne osobnosti. To sa odzrkadľuje aj na rôznych fóbiách, ktorou trpí väčšina z nás. My sme si pre vás dnes pripravili výber tých, o ktorých ste dodnes asi nepočuli.

 

Ekvinofóbia

 

00:00

Jazda na koni patrí medzi tie nebezpečnejšie hobby. Ide o veľké a silné zvieratá, ktoré dokážu nabrať poriadnu rýchlosť. A pád z nich? No nič príjemné...Mnoho ľudí však miluje či už relaxačnú alebo súťažnú jazdu na nich. Na druhej strane existuje aj skupinka takých, ktorí z nich majú chorobný strach. Jedinec, ktorý trpí ekvinofóbiou svoj strach prejavuje rôznymi príznakmi. Môžeme na ňom spozorovať triašku, dýchavičnosť či zrýchlený tep. Niekomu stačí iba pomyslenie a dostáva do stavu úzkosti a záchvatu paniky. Fóbia sa môže spustiť aj pohľadom na film, kde sa objaví neskrotný divoký žrebec.

 

Phobofóbia

 

Jedna z fóbií, ktorá je tak trochu postavená na hlavu. Je to totiž iracionálny strach z fóbii. Aj vy sa pýtate, ako je to možné? Títo jedinci sa totiž neuveriteľne obávajú toho, že sa u nich raz či nebodaj viackrát rozvinie nejaká forma fóbie. Keďže väčšinu z nich získavame z podvedomého vštiepenia do mysle či z negatívnych skúseností, môžeme phobofóbiu opísať ako strach zo strachu.

 

Ergofóbia

 

Po opise tejto fóbie si poviete, že Slováci musia v štatistike dominovať...To platí hlavne o pondelňajšom ráne. Pri ergofóbii ide o komplexný strach z hľadania zamestnania či výkonu práce. Podľa odborníkov to vyplýva z určitého sociálneho problému či úzkosti. V tomto prípade si ju však ľudia často uvedomujú, no miešajú sa v nich kombinácie viacerých fyziologických, emocionálnych a psychologických úzkostí. A tak radšej ostanú doma a pustia si nejaký online film...

 

Nomofóbia

 

„Čo máš zase v ruke ten mobil? Stále len do neho čumíš a ťukáš...“ Tak toto asi každý z nás už počul od rodičov či starých rodičov. Áno, pri telefónoch sa stretávame skôr so závislosťou ako s fóbiou. Pri nomofóbii nie sme ale až tak ďaleko. Ide o tendenciu znervóznieť pri pomyslení, že sa nám mobil, vybije, vypadne sieť či internet či ho dokonca stratíme. Aj tu sa často vyvinie z nepríjemného a traumatizujúceho zážitku. Nebavme sa o čakaní v ordinácii či vo vlaku bez surfovania alebo sledovania seriálu zadarmo. Stávajú sa aj prípady, keď si človek nemohol privolať mobilom pomoc či zmeškal mimoriadne dôležitý hovor. A práve toto môže byť spúšťačom nomofóbie.

 

Selachofóbia

 --3--

Tento strach zo žralokov sa mimoriadne rozšíril v roku 1975, keď Steven Spielberg nakrútil svoj kultový film Čeľuste. Selachofóbia môže mať tiež genetický predpoklad, ako je tomu pri iných chorobných strachoch. Najčastejšie je však vyvolaná osobnou skúsenosťou či podobne krvavým filmom alebo príbehom, akými boli Čeľuste. Selachofobik sa potrebuje uistiť, že sa žiaden žralok vo vodnej ploche nenachádza, inak do nej neponorí ani palec na nohe. Ide o jednu z tých fóbii, ktorou ľudia trpia, aj keď tohto dravca nevidia. Stačí obyčajná informácia (aj klamlivá). Strach sa prejaví aj na suchej zemi, no vo vyššej miere na lodi či vo vode.

 

Somnifóbia

 

Spánok patrí medzi veci, ktoré sú životne nevyhnutné pre naše telo. A tu nastáva veľké nebezpečenstvo, ak teda trpíte chorobnou obavou zo spánku. Táto iracionálna fóbia pramení zo straty kontroly počas spánku, či straty času, ktorý musíme obetovať na oddych. K tejto úzkosti môže dôjsť aj z dôvodu častých či opakujúcich sa nočných môr. Tento stav môže spôsobiť naozaj vážne fyzické či mentálne problémy.

KOMENTÁRE (0)