Životný príbeh sexi legín, ktoré sú pastvou pre oči už stáročia

Muži, povedzme si pravdu. Kto z vás sa rád nepozrie na ženu s pekne vyrysovaným pozadím v legínach? Mohlo by sa zdať, že ide o odev, ktorý sa dostal do povedomia až v posledných rokoch, kedy je predsa len spoločnosť o čosi liberálnejšia. To však vôbec nie je pravda.

 

Azda nenájdeme ženu, ktorá vy nemala vo svojom šatníku aspoň jedny  dámske legíny. Tie sú obľúbené z rôznych dôvodov. Dôležité je, že v nich môžete ohúriť vášho vysneného muža, problém nenastáva ani pri športovaní, no na konci dňa si v nich môžete pozrieť v pohodlí domova aj nejaký ten online film. Máloktorá ich majiteľka však asi vie, že táto časť odevu má neuveriteľne zaujímavú históriu.

 

História legín

 

Táto časť odevu má veľmi hlboké korene. V najrôznejších podobách boli nosené nie len ženami ale aj mužmi. Aj vy ste sa so svojou partnerkou neraz zasmiali počas sledovania historického online seriálu na rôznych punčochových nohaviciach, v ktorých sa normálne pohybovali aj bohatí páni v stredoveku. Treba však dodať, že medzi 13. a 16. storočím išlo o populárnu súčasť mužského dvorného odevu. Poznali ich v podobe kožených nohavíc dokonca aj v Severnej Amerike ako súčasť odevu domorodých indiánov, neskôr ich využívali aj lovci kožušín z radov prisťahovalcov. Možno sa vám to zdá vtipné, no skúste si všimnúť pri sledovaní nejakého online seriálu, že legíny nosili dokonca aj kovboji (z jelenice) ako ochranu pred jedovatými hadmi či otravným hmyzom.


Kožené legíny a ich ochranné prvky sa však využívali aj v armádach cca od 19. storočia. Ich funkciou bolo odolať tuhým mrazom, vlhku, piesku či blatu. Pomohli aj ako bandáž kotníkov. Najprv sa jednalo o pruh silnej vlnenej tkaniny tesne omotanej okolo topánky cez kotník až po koleno. Neskôr ich nahradili gamaše pripevnené gombíkmi. V armáde začali miznúť a strácať svoje uplatnenie počas druhej svetovej vojny, kedy sa predsa len viac investovalo do armádnej obuvi. Dnes ich v tejto forme vidíme len v rámci slávnostných prehliadok a podobných účelov.

 

Legíny ako moderná móda

 

Legíny v štýle capri nohavíc, ktoré končia uprostred lýtka, sa dostali do módy až v 60. rokoch minulého storočia. Dopĺňali sa balerínami, širokým opaskom či ponožkami na podpätku. V športe sa na ich výrobu využívajú najmä nylon a elastan. Takto sú populárne pri behoch či cyklistike. Tento materiál je oveľa lesklejší ako bavlna. Veľmi často sú doplnené reflexnými prvkami či závodnými pruhmi, aby sa vyzdvihol ich športový účel. Módne dámske legíny tvorili vlákna elastanu a bavlny prípadne kombinácia bavlny, elastanu a polyesteru. Najväčšie uplatnenie majú v šedých a čiernych odtieňoch.


Osemdesiate roky minulého storočia priniesli doslova bóom legín. Podľa aktuálnej módnej vlny ich ženy nosili v tmavých odtieňoch pod sukňou, čo malo pôvod v modernom tanci. Všetko to začala premiéra filmu FlashDance v roku 1983 a jeho masívna popularita. Preto sa tento streetový štýl rozšíril do takmer všetkých telocviční moderného sveta. V súčasnosti sa s týmto trendom môžeme stretnúť tiež ako kombináciu dámskych legín a minisukní. 


00:00

KOMENTÁRE (0)